تعادل اندازی مهاباد کتابخانه آموزش و پرورش

تعادل: اندازی مهاباد کتابخانه آموزش و پرورش راه اندازی 6 کتابخانه روستایی آغاز سال تحصیلی روستای قوزلوی سفلی

گت بلاگز اخبار اجتماعی هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد ، استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

رییس پلیس فتای ناجا با اعلام اینکه اینستاگرام بر خلاف پروتکل‌های بین المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد از بررسی پلیس بر روی ۵۱ هزار پیج اینستاگرامی با محتوای

هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد ، استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

استان های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری/هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد

عبارات مهم : تلگرام

رییس پلیس فتای ناجا با اعلام اینکه اینستاگرام بر خلاف پروتکل های بین المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد از بررسی پلیس بر روی ۵۱ هزار پیج اینستاگرامی با محتوای مستهجن و مبتذل خبر داد و گفت: کارها پلیس فتا جهت شناسایی ادمین این پیج ها در حال انجام هست.

به گزارش ایسنا، سردار کمال هادیانفر در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود گفت: روزانه بین ۶ تا ۷ میلیون حمله ساییری در کشور انجام می شود که اکثریت آنها دفع می شود.

وی گفت: در سال گذشته،۲۹۶ حمله سایبری جدی در کشور داشتیم که این حملات عمدتا به سامانه ها و زیرساخت ها بوده است که ۵۰ درصد از سوی آمریکا و چین ، ۳۰ درصد کشورهای اروپایی همچون آلمان و هلند و مابقی کشورهای آسیایی هستند.

هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد ، استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

رییس پلیس فتا تصریح کرد: از میان ۳۲ بانک در سال گذشته به ۱۱ بانک که بیشترین گردش مالی را دارند حملاتی وارد شد که البته تذکراتی را داده ایم.

وی ادامه داد: خوشبختانه هیچ یک از این حملات آسیب جدی وارد نکرده و دفع شده؛ ولی عمده دلایل این حملات ایجاد اخلال در نظام پولی و مالی کشور، زیرساخت ها و حوزه های انرژی و برق و گاز است.

رییس پلیس فتای ناجا با اعلام اینکه اینستاگرام بر خلاف پروتکل‌های بین المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد از بررسی پلیس بر روی ۵۱ هزار پیج اینستاگرامی با محتوای

سردار هادیانفر با بیان اینکه امروز بیش از ۴۹.۵ درصد از جرائم اینترنت در خبر رسان تلگرام هست، اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد از کل جرایم در خبر رسان ها و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … است.

رییس پلیس فتا، همچنین به فعالیت گروه های تروریستی و القاعده در خبر رسان تلگرام اشاره کرد و با بیان اینکه پلیس این عنوان را اوایل سال ۹۶ اعلام کرده هست، افزود: امروز ۳۰۰ کانال مربوط به داعش و تفکر تکفیری با ۱۱ زبان در خبر رسان تلگرام فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در این شرایط مدیر خبر رسان تلگرام هم این کانال ها را از بین بردن نمی کند و می گوید خشونت را ترویج نمی کند، در حالی که به تفکر این ها توجهی ندارند، البته داعش به برکت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و کارها کشور عراق و سوریه و … از بین رفت؛ ولی تفکر آن همچنان وجود دارد.

هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد ، استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

هادیانفر راجع به فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام هم گفت: این عنوان با پیگیری وزارت ارتباطات انجام شد؛ ولی از سال گذشته با عوض کردن ssl در اینستاگرام عملا فیلترینگ هوشمند ناکارآمد شد و جز در موارد معدودی که امنیت ملی در خطر هست، فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام نیست.

وی راجع به ارزش ریالی مبالغ کلاهبرداری شده است از شهروندان در فضای مجازی، اظهار کرد: طبق ادعای بازدیدکنندگان چیزی حدود ۱۴۲۷ میلیارد ریال در پرونده های سایبری از آنان کلاهبرداری شده؛ ولی آنچه که پلیس فتا به طور قطعی می تواند آن را قبول کرده و در پرونده های ما نیز کشف شده است هست، ۹۳۱ میلیارد ریال است.

رییس پلیس فتای ناجا با اعلام اینکه اینستاگرام بر خلاف پروتکل‌های بین المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد از بررسی پلیس بر روی ۵۱ هزار پیج اینستاگرامی با محتوای

به گفته رییس پلیس فتای ناجا، در سال ۹۶ جرایمی همچون برداشت از حساب های بانکی، مزاحمت اینترنتی، کلاهبرداری یارانه ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و انتشار تصویرهای شخصی و خانوادگی به ترتیب ۶۵، ۶۰، ۵۵، ۳۱ و ۲۲ درصد زیاد کردن داشته است.

خودکشی پدر یک خانواده بعد از انتشار تصویرهای دخترش

هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد ، استان‌های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

مراقب ربات های سارق تصویرهای شخصی باشیم

هادیان فر با بیان اینکه انتشار تصویرهای شخصی و خانوادگی افراد به خاص زنان و دختران جوان به شدت دلواپس کننده هست، گفت: ربات هایی در اینترنت وجود دارند که این تصویرهای را دزدی می کنند، سپس آن را در اینترنت با عناوین بد و مستهجن بارگذاری کرده و به عنوان نمونه گفته می شود که جهت ارتباط با صاحب این تصویر می بایست مبلغ ۱۰ هزار تومان را به حسابی واریز کنید؛ ولی در واقع اینها صفحات فیشینگ هستند و هر فردی که تصویرش انتشار یافته بی آبرو می شود و این سودجویان با کپی کردن اطلاعات کارت بانکی بازدیدکنندگان اقدام به دزدی اطلاعات بانکی دیگران می کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در یکی از این موارد به قدری هجمه ها علیه دختری جوان در یکی از شهرهای شمالی کشور زیاد کردن یافته بود که پدر خانواده به خاطر بدنام شدن دخترش دست به خودکشی زد. موردی دیگر نیز در جنوب کشور بود که دختری جوان که روحش نیز از این مباحث بی خبر بود تنها به علت اینکه تصویر های شخصی اش را در شبکه اجتماعی خود بارگذاری کرده بود دست به خودکشی زد. بنابراین مورد نیاز است که بازدیدکنندگان شبکه مجازی حتما توجه داشته باشند که تصویرهای خود را در این فضاها بارگذاری نکنند.

استان های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری

هادیان فر در بخش دیگری از سخنانش به استان های دارای کمترین و بیشترین جرایم سایبری اشاره کرد و گفت: پلیس فتای پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و آذربایجان شرقی با بیشترین حجم پرونده جرایم مجازی در سال ۹۶ روبرو بودند و کمترین جرایم نیز در استان های یزد، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کیش رخ داده است.

انتقاد از ناامنی دستگاه های خودپرداز

رییس پلیس فتای ناجا در ادامه با بیان اینکه ۲۴ درصد از تراکنش های بانکی در کشور از طریق دستگاه های خودپرداز انجام می شود، گفت: متاسفانه سیستم دستگاه های ATM یا همان خودپرداز در کشور ما قدیمی و مربوط به سال ۹۰ است و از دانش و تکنولوژی روز در آنها استفاده نشده هست. کارت های بانکی مگنتی که امروزه صادر می شود در دنیا از‌بین‌برده‌شده شده است و کارت های تازه گرچه یک یا دو یورو قیمت دارند ولی به صورت چیپ هستند و اطلاعات بانکی بازدیدکنندگان را حفظ می کند.

وی با بیان اینکه رمزهای یک بار مصرف نیز باید جهت صاحبان کارت های بانکی ایجاد شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه این موارد مورد توجه قرار نگرفته است.

شناسایی و مسدود کردن ۲۳ هزار کانال و گروه مجرمانه در فضای مجازی

وی با اشاره به جرایم اینترنت نیز گفت: متأسفانه کانال های تلگرامی حاوی محتوای مبتذل و مستهجن، ابتدا با مباحث طنز و سرگرمی اقدام به جذب می کنند؛ ولی در نیمه های شب مطالب و فیلم های مستهجن را بارگذاری می کنند که با کارها پلیس فتا، ۲۳ هزار کانال و گروه مجرمانه در این فضا از میان ۳۰ هزار و ۱۸۸ کانال مجرمانه، شناسایی شده است و مسدود شد. متاسفانه در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه بعد کانال مشابه که پیشتر تبلیغات آن تحت عنوان کانال پشتیبان انجام شده است بود فعال شده است و دوباره همان محتواها در فضای خبر رسان تلگرام بارگذاری می شود.

رییس پلیس فتای ناجا همچنین از فعالیت ۴۷۵۳ مورد تروریستی و داعشی در اینترنت خبر داد و گفت: ۶۵۰ کانال و گروه نیز در حوزه ضداسلام و تبلیغات این چنینی فعالیت می کنند و کانال های قابل توجهی نیز در امر فروش موادمخدر، کالاهای ممنوعه و … فعال هستند.

تمرکز پلیس فتا روی ۵۱ هزار حساب اینستاگرامی

وی از شناسایی و بررسی ۵۱ هزار حساب اینستاگرامی در کشور خبر داد و گفت: در این میان بعضی از بازدیدکنندگان که به شاخ های اینستاگرامی نیز مشهور شده است اند حضور دارند. این کانال ها مطالب مبتذل و مستهجن را ترویج می کنند.

هادیان فر از رشد چشمگیر جرایم در فضای خبر رسان تلگرام خبر داد و ادامه داد: طبق آمارهای ما در سال ۹۵، ۳۱.۷۹ درصد جرایم در خبر رسان تلگرام رخ می داد که امسال این آمار به ۴۹.۵ درصد از کل جرایم اینترنت زیاد کردن یافته است که از این میان حدود ۴۰ درصد مربوط به انتشار تصویرهای خانوادگی و ۲۰ درصد مربوط به مزاحمت بوده است.

فعالیت ۳۲۹۵ گروه قمار در تلگرام

هادیان فر در ادامه از فعالیت ۶۶۸ سایت قماربازی و برخورد پلیس با آنها خبر داد و گفت: ۳۲۹۵ کانال و گروه قماربازی نیز از سوی پلیس شناسایی شده است اند که بعضی از این کانال ها بعضا بالای ۲۰۰ میلیون تومان تراکنش داشتند.

وی با بیان اینکه ۱۴۱ درگاه بانکی متعلق به این شبکه های قمار نیز از سوی پلیس شناسایی و منهدم شده است اند، گفت: درصد قابل توجهی از این قمار بازی های مجازی در کشور ترکیه مستقر هستند.

رییس پلیس فتا همچنین نسبت به فعالیت سودجویان با شیوه اسکیمر هشدار داد و گفت: بعضی از افراد با راه اندازی تراشه ای که اطلاعات کارت بانکی را کپی می کند بر روی دستگاه های کارت خوان سیار، اقدام به برداشت از حساب بانکی افراد کرده اند، به این شیوه که در نقطه ای پرت و دور افتاده یک دستگاه کارت خوان را جهت فروش محصولی قرار می دهند؛ ولی این دستگاه اطلاعات کارت های بانکی را کپی می کند، سپس شهروندانی که آگاه نبوده و رمز خود را به فروشنده اعلام کرده اند از حساب ارزش برداشت می شود. بنابراین مورد نیاز است که دارندگان کارت های بانکی هنگام خرید اینترنتی حتما رمز را شخصا وارد کنند.

احضار دو اپراتور تلفن همراه

وی همچنین از اجرای طرح مبارزه با فروشندگان اطلاعات بازدیدکنندگان گوشی خبر داد و گفت: به همین جهت دو اپراتور گوشی احضار شده است و توصیه ها و هشدارهای مورد نیاز به آنان داده شد.

هادیان فر همچنین از ارتباط بیش از ۴۳ هزار نفر از شهروندان با سامانه چت پلیس فتا در سال گذشته خبر داد.

وی با اشاره به باندهای منهدم شده است در سال ۹۶ نیز گفت: ۱۰ باند که اقدام به دزدی اطلاعات ۱۵ هزار کارت بانکی کرده بودند شناسایی و منهدم شدند. شش باند فیشینگ نیز منهدم شده است است.

هیچ پول مجازی اجازه فعالیت در کشور ندارد

رییس پلیس فتای ناجا در بخش دیگری از نشست خبری خود به فعالیت پول های مجازی همچون “بیت کوین” در کشور اشاره کرد و گفت: پلیس اجازه فعالیت هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی جهت تولید پول مجازی در کشور را نخواهد داد و بانک مرکزی و وزارت ارتباطات نیز در این زمینه هشدارهای مورد نیاز را داده اند. بنابراین به تمامی بازدیدکنندگان توصیه می کنیم که سریع گول بیت کوین ها و دیگر پول های مجازی که عمدتا فاقد عقبه جدی بوده و به سرویس های اطلاعاتی آمریکایی متصل هستند را نخورند. به عنوان مثال بعضی از ایرانیان اقدام به خرید بیت کوین با قیمت ۱۹ هزار دلار کردند ولی طی یک هفته ارزش این بیت کوین ها به شش هزار دلار کم کردن یافت به همین علت است که بانک مرکزی چنین پول هایی را ممنوع اعلام کرده و اگر بنا باشد که پول مجازی ایجاد شود که بانک مرکزی و وزارت ارتباطات نیز به دنبال آن هستند باید حتما اعتبار های مالی و گارانتی های مالی آن وجود داشته باشد.

رشد ساماندهی استارت آپ ها

وی از رشد ساماندهی استارت آپ ها خبر داد و گفت: پیگیری به استارت آپ ها بر عهده پلیس فتا گذاشته شده است ولی همه دستگاه ها باید در این زمینه به پلیس کمک کنند. بنابراین کسب و کارها باید جهت دریافت مجوزهایشان به پلیس فتا مراجعه کرده و حتما اطمینان بدهند که داده ها و اطلاعات مردم در امان است.

وی با اشاره به فعالیت PSDها (درگاه های پرداخت)، اظهار کرد: در سال های گذشته شرکت النیاک لطمه های زیادی به ما وارد کرد ولی تاکید ما نظارت جدی بر درگاه های پرداخت است و شرکت ها باید بر این ها نظارت کنند.

دفاع تمام قد پلیس فتا از خبر رسان های داخلی

هادیان فر در پاسخ به سوالی راجع به خبر رسان های داخلی، خاطرنشان کرد: تاکید ما استفاده از خبر رسان های داخلی است آیا که اطلاعات مردم در این شبکه ها امنیت بیشتری دارد. شما ببینید مدیر خبر رسان تلگرام زمانی که از روسیه خارج شد هیچ پولی نداشت ولی امروز جزو ششصد میلیاردر برتر دنیاست و در سطح دنیا ۱۵۰۰ میلیارد دلار از فروش اطلاعات مردم در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … درآمدزایی شده است هست. بنابراین تمام خبر رسان هایی که می گویند اطلاعات ما امن است در واقع اطلاعات خود را در اختیار آمریکا و اسرائیل قرار می دهند و از این طریق درآمدزایی می کنند وگرنه چطور ممکن است تلگرامی که هیچ تبلیغ و درآمدی ندارد اینطور مدیرعاملش را ثروتمند کند.

وی با بیان اینکه اگر بازدیدکنندگان ایرانی و روسی از خبر رسان تلگرام خارج شوند این شرکت ورشکسته خواهد شد، گفت: در واقع خبر رسان تلگرام از فروش اطلاعات بازدیدکنندگان عمده خود که از کشور کشور عزیزمان ایران و روسیه هستند به درآمد رسیده وگرنه اطلاعات بازدیدکنندگان دیگر کشورها در خبر رسان تلگرام چندان نیست آیا که کاربر زیادی از کشورهای دیگر ندارد.

هادیان فر با بیان اینکه پلیس فتا در هیچ یک از اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … خارجی فعالیت ندارد، راجع به نظارت بر خبر رسان ها، تصریح کرد: مردم بدانند که در خبر رسان های داخلی پلیس ممکن است در گروه های چت و گپ عمومی حضور داشته و نظارت داشته باشند، کما اینکه در خبر رسان های خارجی نیز اینگونه است.

پلیس فتا وارد هیچ یک از چت های دو نفره و شخصی افراد نمی شود

وی با تاکید بر اینکه پلیس فتا وارد هیچ یک از چت های دو نفره و شخصی افراد نمی شود، گفت: تنها با دستور مقام قضایی و آن هم جهت جمع آوری ادله و پیگیری به شکایات ممکن است پلیس در خبر رسان های داخلی وارد این فضاها شود وگرنه ما هیچ ورودی به این فضاها نداریم و مردم مطمئن باشند که اطلاعاتشان در اینترنت محفوظ و امن است و اینطور نیست که دستگاه های امنیتی به آن دسترسی داشته باشند؛ بلکه تمامی این اطلاعات محفوظ و امن است.

وی راجع به افراد مشهور به شاخ های اینستاگرامی و کارها مجرمانه ای که از سوی بعضی از آنان در این فضا رخ می دهد، گفت: بعضی از جرایم از طریق پلیس بین الملل ردیابی می شود؛ ولی بعضی از موضوعاتی که در کشور ما جرم است در کشورهای دیگر جرم نیست و بسیاری از این افراد در کشورهای دیگر به خاص ترکیه مستقر هستند؛ ولی مواردی هم بوده که نسبت به برخورد با آن اقدام شده است است.

رییس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه امروز ۲۲۵۹ روز از تاسیس پلیس فتا گذشته هست، گفت: در حال حاضر از میان ۴۲۹ شهر و شهرستان در کشور، پلیس فتا در ۱۴۰ شهرستان از جمله تمامی مراکز استان ها حضور دارد.

وی با اشاره به تشکیل آزمایشگاه های ادله دیجیتال در تمامی مراکز استان ها، تصریح کرد: در سال ۹۶ این مراکز که مجهز به شبکه های رایانه، تلفن همراه، سیستم های شناسایی بدافزارها، مولتی مدیا و … است در تمامی مراکز استان ها راه اندازی شد که ۲۲ آزمایشگاه کاملا با امکانات و تجهیزات بومی ساخته شده است است.

رییس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه بیش از ۸۲ درصد از افسران و مهندسان پلیس فتا، جوان هستند، گفت: پلیس فتا در شش سال فعالیت خود اقدام به ایجاد احساس امنیت در میان خانواده ها و شهروندان کرده و خوشبختانه جهت کسب و کارهای آنلاین نیز خوابیدن امن فراهم کرده ایم که مجموع این کارها منجر به سخت شدن شرایط ارتکاب جرم شده است است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۸۶ درصد پرونده های پلیس فتا منجر به کشف شده است هست، اظهارکرد: همچنین در گذشته میانگین وقت پیگیری به پرونده ها حدود ۳۳ روز بود که با کارها انجام شده است امروز این وقت کم کردن یافته است.

هادیان فر همچنین از زیاد کردن همکاری شرکت های مردمی و استفاده از ظرفیت همیاران سایبری پلیس فتا خبر داد و گفت: تعداد همیاران پلیس فتا از ۱۷ هزار نفر به ۵۴ هزار نفر زیاد کردن یافته است.

وی ارائه آموزش های پیشگیرانه را از دیگر کارها موثر پلیس فتا برشمرد و گفت: طرح “کوا” که طرح امنیت کودک و اینترنت است با همکاری وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش در کشور اجرا شد و توانستیم به بیش از ۲۱۰ هزار دانش آموز در استان های متفاوت آموزش های مورد نیاز در زمینه اینترنت را ارائه کنیم.

هادیان فر با اشاره به ارائه آمارهای جهانی و داخلی از اوضاع دسترسی به اینترنت، خاطرنشان کرد: از هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت جهان، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر از آنان به اینترنت دسترسی دارند. آمار دسترسی به اینترنت در کشور ما نیز در سال ۹۲، سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود که این آمار در سال گذشته به ۵۶ میلیون کاربر زیاد کردن داشته است که ۸۰ درصد از این افراد از اینترنت گوشی نیز جهت دسترسی به اینترنت استفاده کردند.

رییس پلیس فتا با بیان اینکه ۹۳۷ هزار وب سایت با دامنه دات آی آر در کشور فعال هست، گفت: طبق آمارهای ما امروز حدود ۴۰ میلیون کاربر در خبر رسان تلگرام و ۲۰ میلیون نفر کاربر در اینستاگرام فعال هستند و متاسفانه اینستاگرام هیچ سروری در داخل کشور ندارد این در حالی است که باید بتوانیم بر اساس پروتکل ها، مجرمان را در این فضا ردیابی کنیم.

فعالیت ۱۵۶ میلیون سیم کارت و ۴۱۲ میلیون کارت بانکی در کشور

هادیان فر از قرار داشتن ۱۵۶ میلیون سیم کارت در اختیار ایرانیان خبر داد و گفت: دستگاه های عابربانک و ATM ها نیز رشد بسیار زیادی داشته است به طوریکه در حال حاضر به ازای هر ایرانی، پنج تا شش کارت بانکی صادر شده است و در مجموع ۴۱۲ میلیون کارت بانکی در کشور داریم که متاسفانه همچنان سیستم بانکی ما آنقدر کامل نشده که ما با استفاده از کد ملی افراد، به تمامی این کارت های بانکی دسترسی پیدا کنیم.

رشد ۳۲۰۰ درصدی استارت آپ ها در کشور

هادیان فر که آمار شش ساله پلیس فتا را ارائه می کرد، گفت: استارت آپ ها در کشور طی سال های اخیر ۳۲۰۰ درصد رشد داشته اند. از سوی دیگر در ۱۰۳۸ و ۲۸ هزار دِه اینترنت نسل سه و چهار ارائه می شود که من این آمارها را ارائه کردم تا بدانید که چه خوابیدن جهت ارتکاب جرایم در اینترنت وجود داشته و این فضا چقدر رشد کرده است.

افزایش ۹۰۰ درصدی جرایم سایبری در کشور طی شش سال

رییس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه از سال ۹۰ تاکنون جرایم سایبری ۹۰۰ درصد در کشور ما زیاد کردن داشته هست، گفت: به عبارتی به ازای هر ۱۴۰۰ نفر در کشور، یک فقره جرم رخ می دهد که این آمار در بسیاری از کشورها از جمله هند بسیار کمتر است.

وی با بیان اینکه ۵۱ هزار نفر در کشور متقاضی دریافت مجوز فروشگاه اینترنتی و نماد اعتماد در کشور شده است اند، گفت: از این آمار حدود ۳۱ هزار نفر نماد خود را دریافت کرده اند که این نماد نشان دهنده معتبر بودن آن فروشگاه اینترنتی است.

وقوع روزانه شش تا هفت میلیون حمله سایبری در کشور

وی در بخش دیگری از سخنانش از وقوع روزانه شش تا هفت میلیون حمله سایبری در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد، هفت هزار و ۵۲۰ حمله سایبری در سال ۹۶ به زیرساخت ها بوده و هزار و ۶۵۸ مورد آن آدرس آی پی ها بوده است.

هادیان فر راجع به حمله به آدرس آی پی ها نیز گفت: این حملات به دنبال زامبی کردن بازدیدکنندگان و استفاده اطلاعات اینترنتی آنان بوده است.

وی از تشکیل ۱۲۰ هزار فقره پرونده در پلیس فتا از بدو تأسیس تاکنون خبر داد و گفت: از این میان ۸۶ درصد پرونده ها منجر به کشف شده است که بیش از ۷۰ هزار نفر در آن دستگیر شده است اند که ۷۷ درصد دستگیرشدگان مرد و ۲۳ درصد نیز زن بوده اند.

هادیان فر با بیان اینکه در سال ۹۶، ۳۹ هزار جرم در اینترنت رخ داده هست، گفت: از این تعداد ۳۳ هزار فقره از جرایم کشف شده است است.

نگرانی از رشد ۱۰ برابری جرایم در فضای مجازی

رییس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه جرایم در اینترنت در سال های اخیر ۱۰ برابر رشد داشته هست، گفت: این عنوان باعث نگرانی های جدی شده است است و متاسفانه قربانیان نیز در حال زیاد کردن است.

هادیانفر افزود: در مواردی همچون سایت های شرط بندی و قمار نیز افرادی بوده اند که در خارج از کشور تحت تعقیب اینترپل قرار گرفته اند.

مرجع تصمیم گیرنده راجع به فیلتر خبر رسان تلگرام شورای عالی اینترنت کشور است

وی در پاسخ به سوالی راجع به کوچ مردم از خبر رسان تلگرام به خبر رسان های داخلی اظهار کرد: مرجع تصمیم گیرنده راجع به فیلتر خبر رسان تلگرام شورای عالی اینترنت کشور است و این شورا در این خصوص تصمیم گیری می کند. در واقع بحث کوچ به خبر رسان های داخلی چیزی نیست که پلیس فتا آن را انجام داده باشد؛ بلکه شورای عالی اینترنت در این زمینه فعال است.

رییس پلیس فتا افزود: در رابطه با فیلترینگ سایت ها و فضاهای مجازی نیز شورای عالی اینترنت و دستگاه قضایی تصمیم گیر هستند.

وی با انتقاد از جو بی اعتمادی به راه افتاده علیه خبر رسان های داخلی، گفت: جو بی اعتمادی خطی است که از سوی افرادی که درآمدشان از خبر رسان تلگرام تأمین می شود یا عده ای خارج نشین به راه افتاده و چنین موضوعی صحیح نیست. کسب و کارهای این فضا نیز باید بدانند که امکان فعالیت ارزش در خبر رسان های داخلی نیز وجود دارد.

شرایط کشف پرونده های مجرمانه در اینترنت سخت تر می شود

هادیان فر با بیان اینکه امکان وقوع جرایمی که در خبر رسان تلگرام رخ می دهد در خبر رسان های داخلی نیز وجود دارد، ادامه داد: امنیت یک امر نسبی است ولی با توجه به اینکه هر چه جلوتر می رویم شرایط کشف پرونده های مجرمانه در اینترنت سخت تر می شود، مورد نیاز است که در خبر رسان های داخلی فعالیت کرد؛ آیا که طبق پروتکل ها خبر رسان های داخلی داده ها را تا شش ماه نگهداری می کنند و اگر شکایتی انجام شود شاکی سریعتر به حقش می رسد. البته ما در خبر رسان تلگرام نیز بسیاری از جرایم را کشف کرده ایم ولی همانطور که گفتم شرایط در حال سخت شدن است و خبر رسان تلگرام نیز با ما همکاری نمی کند.

وی راجع به تعداد کسب و کارهای ثبت شده است در خبر رسان تلگرام تصریح کرد: حدود 19 هزار کسب و کار در خبر رسان تلگرام به ثبت رسیده و فتا نیز از ادامه فعالیت این کسب و کارها در خبر رسان های داخلی حمایت می کند.

هادیانفر در پاسخ به سوالی راجع به سیستم عامل ملی و ضعف امنیتی موجود در این زمینه نیز گفت: این عنوان را باید از وزارت ارتباطات پیگیری کرد؛ ولی نبود سیستم عامل های ملی و وابستگی که در این زمینه در بعضی نرم افزارهای خارجی وجود دارد می تواند مسئله ساز باشد و متاسفانه بخشی از زیرساخت های ما در این حوزه به شبکه های خارجی وابسته است.

واژه های کلیدی: تلگرام | فعالیت | میلیون | اطلاعات | اینترنت | اطلاعات | اینترنت | اینترنتی | کارت بانکی | خرید اینترنتی | کانال های تلگرام

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs